طراحی و اجرای خانه ویلایی

طراحی و اجرای خانه ویلایی

طراحی و اجرای خانه ویلایی

وقتی صحبت از طراحی و ساخت ویلا می شود محیط ها و خانه هایی جذاب و شیک در ذهن اکثر افراد تداعی می شود. ویلا یک کلمه ای است که ریشه فرانسوی دارد که از دوران باستان معمولا به خانه ها و اقامتگاهایی که بیشترین سطح آرامش و آسایش را داشته و همچنین از نظر نما و طراحی هایی به شیوه منحصر بفردی اجرا شده است می گویند خانه هایی که در زمینی بزرگ و با فضایی باز که از هر چهار طرف فضای آزاد و طبیعت دارد ساخته شده است. از طرفی طراحی داخلی و متریال به کار برده شده در این ویلا ها سبب می شود تا محیط آن به یک فضایی مسکونی و با آرامش تبدیل شود. در واقع ویلا ها با طراحی ها و موقعیت های که دارند مرز بین انسان و طبیعت را کم کرده و موجب پیوند بین انسان و طبیعت شده است به همین دلیل معمولا ویلا ها درفضایی خارج از محیط شهری و یا در داخل طبیعت می سازند تا افراد بتوانند آخر هفته و تعطیلات شاد و مفرحی در کنار خانواده و بدور از محیط و شلوغی های شهری داشته باشند. بنابراین برای داشتن چنین ویلاهایی نیازمند این است که طراحی و اجرای آن از ابتدا اصولی و استاندارد پیش برود.
هیرکانا سازه طراح و مجری انواع پروژه های طراحی و ساخت ویلا در گرگان و شمال کشور می باشد. در این مقاله قصد دارد به شما کمک کند تا با انواع سبک ویلا آشنا شوید و در انتخاب طرح ویلای خود اشتباه نکنید.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

طراحی خانه ویلایی

برای طراحی ویلا باید تمام جوانب آن را بسنجید و سبک ایده آل خود را انتخاب کنید و تمام اطلاعات و مشخصات و امکاناتی که دوست دارید در ویلا داشته باشید را برای طراح شرح دهید. برای اقدام به طراحی حتما دقت داشته باشید به سراغ شرکت های معتبر در این زمینه و افراد متخصص و کاربلد و همچنین قابل اعتماد بروید. در هنگام طراحی ویلا باید سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید در کنار انتخاب سبک خود خصوصیات و ویژگی هایی که از ویلای خود انتظار دارید را با طراح در میان بگذارید تا طراح شما متوجه خواسته های شما بشود و طبق نظر و سلیقه شما پیش برود در هنگام طراحی و نظر برای ویلا حتما به این موضوع دقت کنید که بین فضای داخلی و بیرونی ویلایی که در نظر دارید تناسب برقرار باشد زیرا ظاهر و نمای ویلا از موارد مهم در طراحی آن است و نبود تناسب و هماهنگی در بین بخش های مختلف ویلا سبب می شود تا از نظر ظاهر نامتناسب نشان دهد و در نتیجه سبب ضرر می شود. موارد حائز اهمیت و ضروری برای طراحی ویلا که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند:

◘ انتخاب زمین ویلا در موقعیت مکانی مناسب برای طراحی ویلایی

انتخاب زمین مناسب برای ساخت ویلا بسیار حائز اهمیت است در طراحی ساختمان ویلایی در شهر های بزرگ داخل بافت شهری در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شوند اما از آن جایی که اغلب ویلا ها نقش تفریحی در یک محیط خوش آب و هوا و همچنین آرام و دلنشین را برای افراد ایفا می کند قاعدتا خارج از بافت شهری هستند و یا حتی ممکن است برای ساخت ویلا به بررسی زمین برای طراحی ویلای کوهستانی به مناطق مرتفع تر بروید تا پستی و ناهمواری آن جا را چک کنید.
برای انتخاب یک زمین با موقعیت مکانی مناسب به خصوص در نواحی کوهستانی باید به سیل خیز بودن منطقه و همچنین خطر بهمن در آن جا دقت کنید. پس از این مراحل باید زمین ویلای شما در منطقه ای به دور از آلودگی های زیست محیطی و آلودگی های صوتی باشد. امکانات دیگری که باید در منطقه وجود داشته باشد شامل مراکز خدماتی و یا مغازه و سوپر مارکت و همچنین مراکز درمانی محلی است.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

◘ بررسی زمین ویلا قبل از طراحی و اجرا

زمین هایی که در محیط های غیر شهری هستند دارای ناهمواری اند و همچنین گاها ممکن است روی شیب واقع شده باشند. بنابراین نیاز داریم تا به کمک طراحان و نقشه برداران یک توپوگرافی از زمین مورد نظر تهیه کنیم تا با توجه به آن بتوان سایت و پلان ویلا را تهیه کنیم. هنگام انتخاب زمین توجه کنید منطقه خود را در زنده ترین فضای آن محیط انتخاب و خریداری کنید.
همچنین هنگام انتخاب و بررسی منطقه توجه داشته باشید تا از منطقه های دور افتاده و پرت که فاصله زیادی تا مناطق مسکونی دارد خودداری کنید. از طرفی زمین های که در خیابان اصلی هستند و عرض آن حداقل 16 متر است انتخاب مناسب تری می تواند باشند. زمین هایی که در دامنه اند در نزدیکی کوه ها واقع شده اند و یا دارای آب های زیر زمینی هستند هم پرهیز کنید. بهتر است که نزدیک بودن به مناطق عمومی مسجد و یا درمانگاه جز اولویت های شما در انتخاب زمین ویلا باشد.

 

طراحی و اجرای خانه ویلاییل

 

◘ رنگ مناسب برای ویلا در اصول طراحی

از موارد جدایی ناپذیر در طراحی ها به خصوص طراحی ویلا رنگ ها هستند. طراح ویلا باید اطلاعات و دانش کافی درباره ترکیب صحیح رنگ ها را داشته باشد تا هم برای طراحی داخلی و هم نمای بیرونی بتواند مناسب ترین ترکیب رنگ را انتخاب کند. برخی از طراحان قالبا از رنگ های خنثی در طراحی داخلی ویلا استفاده می کنند سپس با رنگ های تیره و پررنگ  آن را ترکیب می کنند. در سبک طراحی ویلای مدرن برای ویلا ها بیشتر از رنگ های پاستلی استفاده می کنند. البته به هیچ وجه در انتخاب رنگ صاحب ویلا را مجبور نمی کنند که از آن تبعیت کنند. صاحب ویلا می تواند از رنگ بندی که مورد علاقه اوست به طراح پیشنهاد دهد تا طبق سلیقه خود از هر رنگی که دوست دارد در طراحی ها استفاده کند.
در رنگ بندی ویلا هم برای نمای بیرونی و هم بیشتر برای نمای داخلی  بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل یکدیگر هستند یا شرایط رنگ بندی را در حالت متعادل نگه دارید. بهترین و اصولی ترین ترکیب رنگ ها را می توانید از پالت رنگی انتخاب کنید.
برخی از ترکیب های رنگی پر طرفدار و زیبا که در طراحی داخلی از آن بهره می برند می توان به ترکیب های زیر اشاره کرد مثل سفید و نقره ای، نارنجی، کرم روشن و قهوه ای، سفید و خاکستری تیره، زرد روشن و یا سفید و آبی کاربنی و یا بسیاری از موارد دیگر به صورت کلی بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که آرامش بخش بوده و احساس خوشایندی را برای شما بوجود می آورد.

◘ طراحی نور پردازی برای داخل و یا نمای ویلا

از اصول طراحی یک ویلا و یا باغ ویلای لاکچری و مدرن داشتن ایده های نور پردازی مناسب است. طراحان حرفه ای و با تجربه به خوبی می دانند که برای کدام قسمت های ویلا چگونه و از چه نور پردازی بهره ببرند تا بتواند نمای ظاهر و نمای داخلی ویلا را شیک و مناسب به نمایش بگذارد.
در همه ویلا های مدرن و لاکچری که توسط افراد حرفه ای خبره در این زمینه طراحی شده اند مشاهده می کنیم که به نوعی از ایده های زیبا و منحصربفردی در نورپردازی بهره گرفته اند. از طرفی طرح ویلای کوچک و یا بزرگ و یا حتی طراحی ویلا دوبلکس مدرن که بهترین نورپردازی ها را دارند از نظر ظاهری نمایی سبک و شفاف را به نمایش می گذارند.
گاها مشاهده کرده اید که در طراحی نور پردازی ویلا ها از نورهای مخفی در دیواره های بیرونی ویلا استفاده می کنند و یا چراغ های دیواری که در قسمت های مختلف حیاط محوطه و نمای بیرون ویلا قرار می دهند همچنین چراغ های کم نور رنگی که در بالکن و تراس نصب می شوند همگی آن ها جزو اصول طراحی برای ویلاها هستند چرا که نور پردازی به خصوص در شمال بسیار اهمیت دارد.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

◘ موقعیت قرار گیری پنجره در طراحی ویلا ها

پنجره ها هم جزو اصول اصلی و مهم در طراحی ویلای مدرن کوچک و بزرگ به حساب می آیند. پنجره ها به طور کلی دارای تنوع و اندازه های مختلف و جذابی هستند که بهره مندی از آن ها در تکمیل کردن نمای بیرونی ویلا کمک چشمگیری می کند. برای طراحی پنجره ویلا ها مخصوصا ویلاهای شمال باید از پنجره های شیشه ای با قاب های آلومینیومی و باریک بهره برد.
از ایده ها و سبک های متداول در طراحی انواع ویلا ها و یا طراحی باغ ویلا سنتی و جنگلی در شمال به کار بردن پنجره هایی از جنس چوب هستند که می توان طرح ها خلاقانه تری را به کمک آن ها ایجاد کرد. از طرفی اگر بتوانید سبک پنجره های مدرن و جدید در طراحی ویلای مدرن کوچک خود به کار ببرید نمای بیرونی ویلای شما شیک تر و جذاب تر خواهد شد. در هنگام طراحی ویلا به موقعیت و جهت جغرافیایی آن توجه کنید زیرا این کار کمک می کند تا پنجره های ویلا در موقعیتی قرار بگیرند که نور طبیعی به میزان کافی وارد ویلا شود و از طرفی اندازه پنجره ها در برای چنین ویژگی در ویلای شما بسیار حائز اهمیت است.
برخی ویلاها در شمال کشور و یا منطقه هایی که ویو خوب و منظره ای جذاب دارند از پنجره های بزرگی که از سقف تا کف ارتفاع دارند استفاده می کنند که نمای بسیار شیک و زیبا به ظاهر ویلای شما خواهد بخشید.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

◘ طراحی اتاق خواب برای ویلا

از بخش های دیگری که در اصول نقشه ویلا اهمیت دارد طراحی اتاق خواب است. زیرا همیشه اتاق ها محیطی برای آرامش و ریلکس کردن افراد به حساب می آید. هنگام طراحی اتاق های ویلا توجه به فضاها و بخش هایی که آن را از یک اتاق خواب معمولی متمایز کند بسیار حائز اهمیت مثلا در نظر گرفتن فضایی مناسب برای نصب سیستم روشنایی و آباژور و لامپ های مخفی و یا محیط کافی برای چیدمان مبلمان و تخت، فضایی مناسب و ایده آل برای طراحی حمام اختصاصی از مهمترین نکات در طراحی نقشه ویلای مدرن است. در ادامه ویژگی هایی که می توان برای اتاق خواب ها در نظر گرفت چه بسا که اکثر ویلا ها و باغ ویلای کوچک لاکچری دارند  این است که با توجه به محیط و فضا، استخر شنا و وان جکوزی مجهز به آب گرم دارند همه این ویژگی ها سبب می شود تا این بخش از ویلا جذاب تر به نظر برسد.
از طرفی بسیار مهم و شیک است که شما در طراحی اتاق ویلای خود بالکن و یا تراس داشته باشید حتی در برخی از ویلا ها فضایی برای وسایل ورزشی و یا ذخیره لوازم ورزشی طراحی می شود بنابراین هرچقدر فضای بیشتری در یک ویلا وجود داشته باشد طراحی و نقشه ویلای کوچک شما متنوع تر و قابل انعطاف تر خواهد بود.

◘ طراحی آشپز خانه برای ویلا

آشپزخانه از بخش های دیگر در طراحی ویلا هستند که می توانند نمای داخلی را به شدت تغییر داده و آن را شیک و جذاب تر نشان دهد. آشپزخانه ها طرح های متنوعی دارند که سبک های اپن دار برای ویلا ها بسیار پر طرفدار تر هستند. در صورتی که امروز آشپزخانه ها را به سبک طراحی مدرن می سازند و قسمت اپن آشپزخانه تقریبا شبیه کانتر عمل می کند که آن هم از متریال مرغوبی ساخته شده اند که با صندلی های اپن تزیین می شوند.
نور پردازی در آشپزخانه آن محیط را زیباتر و شیک تر خواهد کرد معمولا ویلا هایی شیکی که در شمال می بینند از سبک طراحی مدرن کمک گرفته اند در طراحی آشپزخانه مدل و سبک کابینت ها بسیار دقت کنید زیرا در زیبایی آشپز خانه شما ضرورت کامل دارد و از طرفی ایده های متنوعی هم برای کابینت ها وجود دارد. در طراحی نقشه ویلا بخش آشپزخانه و سینک ظرفشویی را کاملا مشخص می کنند.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

◘ طراحی حمام و سرویس بهداشتی ویلا

ویلا ها محیطی هستند که افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود به آن جا می روند و گاها ممکن است زمانی بیشتر از اخر هفته در آن جا بمانند از این رو داشتن امکانات کامل از ویژگی های مهم، ضروری و اصلی برای همه ویلا هاست. بنابراین حمام و سرویس بهداشتی در ویلاها از اهمیت زیادی برخوردار است.
معمولا طراحی ویلای کوچک و بزرگ سرویس بهداشتی و حمام در هر طبقه و یا هر قسمت بصورت مجزا وجود دارد از این رو در طراحی ویلاهای دوبلکس و تریپلکس سرویس بهداشتی و حمام در هر طبقه وجود دارد  که با توجه به فضایی که زمین ویلای شما دارد می توان مساحت حمام و سرویس بهداشتی را گسترش داد.
برای اینکه سبک سرویس بهداشتی و حمام مدرن باشد بهتر است از کاشی سرامیکی بهره ببرید همچنین نمای شیشه ای  و کمد هایی به رنگ روشن کمک بسیاری در ایجاد طراحی مدرن برای شما خواهد داشت. همچنین برای این بخش از ویلا می توانید از رنگ های سفید، خاکستری، بژ، کرمی و یا رنگ های تیره مثل سبز و قهوه ای که پر طرفدار هم هستند بهره ببرید. نحوه طراحی و دیزاین ویلاهای لاکچری بسیار شیک و مدرن است.

◘ طراحی سالن ناهار خوری در ویلاها

بخش مهم و اصلی دیگری هم هست که در طراحی همه سبک های ویلا از جمله طراحی ویلای کلاسیک و مدرن ، سنتی و ... نباید از آن غافل شد طراحی سالن ناهارخوری است. در ویلا های لاکچری به خصوص سبک مدرن و سنتی  برای بخش غذا خوری باید یک فضای مجزا طراحی شود. برای این بخش با توجه به سلیقه خود و یا طراح تان تصمیم گرفته می شود که این بخش یک فضای معمولی باشد و یا یک محیط لاکچری.
بخش غذا خوری ویلا باید طوری طراحی شود که فضای کافی برای چیدمان میز، صندلی ها و لوازم مربوط به غذا خوردن هم در نظر گرفته شود همچنین دکوراسیون و رنگ بندی این بخش باید به گونه ای انتخاب شود که حس آرامش بیشتری را هنگام غذا خوردن برای افراد بوجود بیاورد.
برای طرح باغ ویلا های 100 متری این بخش را می توان نزدیک به منظره باغ و یا بالکن در فضای باز طراحی کرد البته در این صورت نیاز است که دو بخش مجزا برای طراحی سالن غذا خوری در نظر گرفت هم در محیط باز و هم در محیط بسته.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

انواع سبک های ویلا

افرادی که قصد خرید و یا ساخت ویلا دارند ابتدا باید انواع سبک های ویلا را بشناسند زیرا ویلا ها سبک های متفاوت زیادی دارند که فرد با شناختن این سبک ها آگاهی پیدا می کند تا با توجه به سلیقه خود سبک ایده آل خود را انتخاب کند. این آگاهی و شناخت سبب می شود تا با قاطعیت در انتخاب طرح ویلای خود تصمیم بگیرد.
سبک های مختلف ویلا شامل مدرن، کلاسیک و سنتی، فلت، تلفیقی، پست مدرن و ... هستند این تنوع در سبک موجب شده تا ویلا ها به یک شکل و مدل ساخته نشوند و در هریک از طراحی ها و سبک ها طبق سلیقه خود طراحی و اجرا شوند همین امر سبب می شود تا تفاوت ویلا با ویلای دیگر نمای چشمگیری به فضاها بدهند.

• سبک مدرن

از سبک های محبوب و پرطرفدار برای ویلاها در همه کشور به حساب می آید. سبک ویلا های مدرن به گونه ای است که برای ساختن آن از اشکال غیر منتظم و ساده بهره می برند. ممکن است اغلب ویلا ها را به رنگ سفید و یا روشن دیده باشید زیرا از ویژگی های سبک مدرن است یعنی برای سبک مدرن در طراحی آن باید از رنگ های ساده و روشن بهره برد. از ویژگی های ویلای مدرن داشتن پنجره های بزرگ است همچنین  استفاده از متریال شیشه برای ساختن برخی نقاط و یا تزئینات از موارد دیگر ویلای مدرن است.
نکته ای که در سبک مدرن باید در نظر داشته باشید سادگی در عین زیبایی است که بدون استثنا باید آن را رعایت کنید. سبک مدرن، نوین و زیباست و به دلیل ظاهر لوکسی که دارد محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده است.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

• سبک کلاسیک یا سنتی

از سبک های تجملاتی است که طراحی آن به سمت مدل ها و متریال سنتی و کلاسیک کشیده شده است و طراحی ویلایی سنتی به حساب می آید. این سبک برای ما بسیار آشنا است و مدل ناشناخته و دور از تصوری نیست چرا که در قدیم سبک این خانه ویلایی کلاسیک در ایران بسیار رایج بوده است اکثر افراد این سبک را دیده و با آن آشنا هستند.
از ویژگی های سبک ویلای کلاسیک ستون های بلند و مجسمه های گوناگون است همچنین تقارن ساخت و بسیاری موارد دیگر که با رعایت همه ویژگی های آن در هنگام ساخت سبب زیبایی و جلوه شیک تر این سبک شده است. اگر طرفدار ویلا های تجملاتی و با شکوه هستید می توانید به سمت ویلا های کلاسیک بروید. از اصول اساسی در سبک کلاسیک بهره مندی از خطوط منحنی و همچنین گچبری های منظم و بی نظیر است.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

• سبک پست مدرن

این سبک زمانی ابداع شد که بتواند پاسخگوی نواقص و کاستی های سبک مدرن باشد. ویلای سبک پست مدرن یک سبکی متفاوت از سبک مدرن و از طرفی بهتر از آن است. این سبک دارای طراحی و ساختی سخت تر از سبک های دیگر است چرا که نیاز به هوش و خلاقیت بسیار بالایی دارد به همین دلیل اگر طرفدار و خواهان سبک پست مدرن هستید باید به سراغ طراحان حرفه ای و برتر و با مهارت بالا بروید و طراحی ویلای پست مدرن خود را به آن ها بسپارید.
سبک ویلای پست مدرن برگرفته از معماری جدید و قدیم است از این رو است که وقتی به این مدل از ویلا ها نگاه می کنید هم معماری مدرن و هم معماری سنتی را می بینید زیرا این سبک تلفیقی از هر دو مدل این ویلاهاست. سبک پست مدرن مناسب برای همه افراد است و به عنوان یک مدل عامه پسند شناخته می شود.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

• سبک ویلای مینیمال

سبک ویلای مینیمال از انواع ویلاهای مدرن است اما همان طور که از اسم آن پیداست ساده تر از سبک مدرن است و همچنین نسبت به سبک مدرن هزینه کمتری هم دارد. سبک ویلا مینیمال الهام گرفته از سادگی تمام است از این رو طراحی و ساخت مدل مینیمال نسبت به ویلاها و مدل های دیگر به زمان زیادی احتیاج ندارد.
هنگام طراحی و ساخت سبک مینیمال شما باید به دکوراسیون داخلی و همچنین محوطه سازی آن توجه کنید. تا بتوانید هماهنگی خوبی بین ویلا و فضای محوطه ایجاد کنید. از طرفی طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و فضا سازی آن نسبت به سبک های دیگر از نظر هزینه و همچنین زمان بسیار کمتر است که این موارد جزو مزیت های سبک ویلای مینیمال به حساب می آید.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی

 

• ویلا سبک فلت

سبک ویلای فلت نمونه دیگری از مدل هاست که به ویلا های همکف شهرت دارند. زیرا این سبک از ویلا ها هیچ پله و طبقه ای ندارند در نتیجه رفت و آمد در آن ها بسیار آسان است و همین سهولت در رفت و آمد از ویژگی های مهم و اصلی برای سبک فلت است. زیرا افراد به راحتی می توانند از ویلا خارج شده و به محوطه آن بروند از طرفی از داخل ویلا به راحتی می توانند محوطه سازی ویلا را تماشا کنند.
ساخت و ساز ویلای فلت بسیار راحت تر است از طرفی هزینه و زمان زیادی نمی گیرد زیرا از وسایل و متریال کمتری نسبت به ویلاهای دیگر استفاده می شود به همین ترتیب می توانید باقی بودجه خود را صرف طراحی داخلی ویلای خود کنید.

 

طراحی و اجرای خانه ویلایی