بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی خانه قدیمی در گرگان:

بازسازی و نوسازی ساختمان در گرگان، شهر گرگان باتوجه به بافت نسبتا قدیمی و فرسوده ای که در نواحی مرکزی شهر وجود دارد نیاز به بازسازی در ساختمان ها و منازل به شدت وجود دارد. شرکت هیرکانا سازه گرگان در زمینه ی بازسازی و نوسازی منازل فعالیت می کند.

امروزه با اینکه زندگی مردم جامعه به سمت مدرن بودن می رود اما علاقه مندان زیادی پیدا می شوند که همچنان خانه های قدیمی را فضایی دلچسب تر می دانند. اما از طرفی آیا خانه های قدیمی امنیت لازم را برای زندگی انسان ها دارد؟ یا قابلیت مانور و تغییر بخش هایی از خانه را دارد؟ با زیادشدن جمعیت، نیاز به ساختمان های چند طبقه یا همان آپارتمان ها بیشتر شد اما همچنان  افراد بسیار زیادی هستند  که خانه های قدیمی  را  به خانه های  امروزی ترجیح می دهند. مزیت هایی که خانه های ویلایی قدیمی نسبت به خانه های امروزی دارند کم نیست که می توان به متراژ بالای آنها،  اصالت محله ها،  حیاط هایی بزرگ و زیبا ویا اینکه در محیط هایی آرام قرار دارند  اشاره کرد.

 

 

چرا باید خانه مان را بازسازی کنیم؟

در قدیم مصالح اصلی و اساسی در ساخت خانه ها کاه گل و چوب بود و مردم به مرور زمان و با فرسوده شدن خانه آن را باز سازی می کردند و با گذشت زمان مصالح بهتر و پیشرفته تر شده اما همچنان نیاز به باز سازی وجود دارد. خانه های قدیمی  چون سالیان  سال از زمان احداث آن ها میگذرد و براثر شرایط آب و هوایی،  نشست زمین، حوادث طبیعی  و... از بافت سالم و مقاوم خود خارج شده  و فرسوده میشود،  این فرسودگی ها را به دو شکل نوسازی و بازسازی انجام میشود که درادامه بطور مختصر این دو مورد را تشریح خواهیم کرد :

1- بازسازی:
منظور از بازسازی یعنی تعمیرات و اقدامات مرمتی که عمربنا را افزایش دهد.

 

 

2-نوسازی :
اما نوسازی به معنی تعمیرات تخصصی تر و عمیق تر است مثل تغییر دیوارها . در نوسازی  امکان تغییر حتی در فضای بیرون  منزل وجود دارد. باید به این نکته توجه کرد که حتما بازسازی خانه های قدیمی توسط متخصص انجام شود، بازسازی خانه هایی با بافت قدیمی فرقی با ساختن  یک خانه ندارد بخصوص اگرقرار باشد تغیرات بزرگ و اساسی اعمال شود.

 

 

بازسازی خانه ها به دو شکل بازسازی سبک خانه و  بازسازی برای بالابردن امنیت خانه انجام میشود.

•    بازسازی سبک خانه:
ممکن است برای شما هم پیش امده باشد که از مدل و سبک خانه خود خسته شوید و بخواهد بخشی از آن را تغیردهید بدون آنکه جایی را بخواهید تعمیر کنید، دراینصورت  شما بازسازی سبکی انجام داده اید.

•    بازسازی برای بالا بردن امنیت :

اما بازسازی برای بالابردن امنیت بدین صورت خواهد بود که خانه های قدیمی در طی زمان های زیادی که از عمرشان می گذرد دچار فرسودگی می شود بطوری که برای زندگی کردن در آنجا حتما باید بازسازی انجام شود که ای بازسازی ازحساسیت بالایی برخوردار است که بازسازی می تواندشامل تعمیرات سقف، لوله ها ، دیوارها و ... باشد.

بازسازی قسمت های مختلف خانه:

یکی از قسمت هایی که در خانه های قدیمی نیاز به بازسازی دارد آشپزخانه است.  نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه می توان به نوسازی کابینت ها، تعویض کف پوش یا سرامیک ، تعویض سینک و شیرآلات ، استفاده کردن از جزیره و ... اشاره نمود.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی:

ازسازی این قسمت ها تقریبا بصورت جزئی انجام می شود، یعنی شیرآلات ،کف پوش ها، سرامیک ، لوله ها ،تهویه ها، کاسه توالت و... باید عوض شود. که با توجه به سلیقه خود می توانید از گلدان و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

 

 

باز سازی لوله کشی سیستم های گرمایشی:

یکی از مهم ترین قسمت های بازسازی منازل قدیمی بازسازی سیستم های گرمایشی است به دلیل اینکه به مرور زمان لوله ها دچارگرفتگی،  رسوب می شوند و غیرقابل استفاده می شوند.
بازسازی اتاق ها:اتاق خواب هارا با یک رنگ ملایم و کمد دیواری می توان به فضایی دلنشین تبدیل کرد؛ از مواردی مانند تخت خواب، صندلی ، کتابخانه را باتوجه به سبک و سلیقه خود در اتاق می توان استفاده کرد.

 

 

بازسازی دیوار و سقف ها: همه می دانیم که دیوار ها  4 چوب خانه هستند و فضای وسیعی از اطراف خانه دیوارهارا شامل می شود، پس نباید از بازسازی آن غافل شویم . رنگ آمیزی دیوار یا استفاده کردن از کاغذ دیواری یا استفاده کردن بصورت ترکیبی هم رنگ هم  کاغذ دیواری گزینه مناسبی می باشد.

 


بازسازی کف منزل: کف پوش های چوبی گزینه مناسبی برای فضای خانه هستند. کف پوش های روشن فضارا بزرگتر نشان می دهد و  همچنین کف پوش هایی با رنگ تیره فضا را گرم تر می کند.
سوالی که اینجا می توان مطرح نمود این است که باز سازی خانه های قدیمی نیاز به مجوز دارد ؟ بطورکلی خیر؛  اما در برخی مواقع بازسازی بسیار وسیع بوده و مجوز الزامی است.
چه کارهایی نیاز به مجوز دارد:
مسائل مربوط به راه پله ها از قبیل جابه جایی ، احداث دیوار یا جابه جایی، تاسیس آسانسور ، بطور کلی هراقدامی که باعث ایجاد تغییر نقشه فنی شود نیاز به مجوز دارد.

 

 

مراحل بازسازی چگونه است؟

در قدم اول برای بازسازی باید بصورت خیلی دقیق و کارشناسانه ای مورد بررسی قرار گیرد.
پس از بررسی و دادن طرح اولیه و نقشه اجرایی باید متخصصی برای شروع کار پیدا کرد این متخصص را می توان همان پیمانکار نام برد و پیمانکار با توجه به سرمایه شما کار را شروع می کند. زمانی که پیمان کار کار خود را شروع می کند از مراحل اولیه تاجزئی ترین کارها را برعهده می گیرد. پس از اتمام کار باید بررسی دیگری انجام شود که کم و کاستی ها و عیب و ایرادات برطرف شود. و در آخر قسمت جذاب کار، همان چیدمان و دکوراسیون داخلی که با توجه به ایده خود می توانید آن را پیاده سازی کنید.

 


هزینه بازسازی:

ازهمان ابتدای کار به برآورد هزینه بازسازی اقدام کنید تا برای انتخاب های خود در متریال و  مراحل مختلف بازسازی خانه سردرگم نشوید و ریز به ریز آنچه را که می خواهید به پیمانکار یا متخصص خود بگویید تا به قیمت دقیقی برسید.بودجه خود را مشخص کنید و با توجه به مبلغی که دارید انتخابی مناسب در  متریال های مختلف مثل کف پوش، شیرآلات و.... داشته باشید.

در آخر باید گفت :
بازسازی منازل بخصوص منزل های قدیمی تاثیر فوق العاده خوبی در روحیه افراد دارد، قسمت های دکوراسیون داخلی همینطور انتخاب ابزار ها برای زیباترشدن منزل یکی از دلنشین ترین مراحل  است که این نتایج مثبت  باعث می شود انسان میل  بیشتری نسبت به اینکه در آن مکان قرار بگیرد داشته باشد.
بازسازی خانه های قدیمی مراحل پیچیده و همینطور گوناگونی دارد که باید توسط متخصص انجام شود تا بدرستی و اصول خود پیش رود. در بازسازی مجموعه از کارها نیاز به مجوز دارد. کسانی که مبلغ نهایی  بازسازی برای آن ها مهم است حتما باید به  این موصوع دقت کنند که ریز به ریز خدماتی را که می خواهند را به پیمانکار مربوطه بگویند .