ساخت ویلا در گرگان

ساخت ویلا در گرگان

ساخت ویلا در گرگان

 ویلا چیست؟

ساخت ویلا در حالت کلی دارای پروسه طولانی و زمان بری می‌باشد که دارای مراحل مختلفی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل مراحل ساخت یک ویلا (اجرای ویلا) بپردازیم پس با ما همراه باشید. در حالت کلی ویلا به بنایی اطلاق می‌گردد که در آن یک‌هارمونی بسیار خوب میان بنا و طبیعت پیرامون ایجاد گردد و در واقع بنای ساخته شده به عنوان عضوی از طبیعت پیرامون به حساب آید. نکته بسیار مهم و کلیدی که نقش بسیار زیادی در نتیجه نهایی ساخت ویلا دارد این است که برای ساخت ویلا از طرح مناسب استفاده شود. اساس کار یک ویلا کاملا متفاوت از ساختمان‌های معمولی و آپارتمان ها می‌باشد چرا که ویلا بر خلاف انواع دیگر ساختمان ها ارتباط بسیار نزدیکی با طبیعت و محیط پیرامون خود دارد. در حالت کلی زمانی که ما در یک ویلا قدم می‌زنیم و هوای پاک و تمیز را نفس می‌کشیم حس بسیار خوبی را تجربه کرده که این حس کاملاً از قدم زدن درون یک آپارتمان متفاوت است.
طراحی و ساخت ویلا نیز مانند ساخت هر ساختمان دیگری نیاز به یک نقشه اولیه دارد. همچنین باید یک سری مراحل ساخت و ساز به صورت تمام و کمال صورت پذیرد و در نهایت پروژه اجرای ویلا به اتمام برسد. معمولاً مهندسان و ناظرین خبره برای ساخت ویلا ارزان، با توجه به آب و هوا و موقعیت جغرافیایی منطقه طرح‌های مناسب ویلایی ارائه می‌کنند. همچنین نمای داخلی و خارجی ساختمان و مصالح به کار رفته برای ساخت ویلا ارزان نیز تحت تاثیر پارامترهایی مانند آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ملک می‌باشد.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

مراحل ساخت ویلا گرگان

در گرگان نیز مانند هر شهر دیگری قواعد و قوانینی برای ساخت ویلا گرگان وجود دارد. اول از همه اینکه باید زمین مناسبی را برای این کار داشته باشید. هنگام خرید زمین باید دقت کنید که کاربری زمین مسکونی باشد و قبل از خرید آن حتما از شهرداری استعلام بگیرید. گرگان شامل ۲۲ منطقه است و بسته به این که در کدام منطقه زمین می خرید قیمت آن متغیر است. بعد از این مرحله نوبت به اخذ مجوزهای لازم برای ویلا سازی می رسد که خود دارای مراحل و هزینه‌های جانبی است. البته برای برخی شهرها این موارد متغیر و کمتر خواهد بود. پس از اخذ مجوزهای لازم برای ساخت ویلا گرگان اکنون نوبت به مرحله اجرایی می رسد. مرحله ی اول ویلاسازی شامل خاک‌برداری، فونداسیون، اسکلت، دیوارچینی و تعبیه قسمت‌های فلزی همانند درب و پنجره می باشد.
مرحله بعدی، مرحله نازک کاری است که شامل کلیه فعالیت‌های طراحی داخلی بعد از دیوارچینی تا انتهای نصب کابینت است. سپس نوبت به تاسیسات برقی می رسد که شامل لوله‌کشی و داکت گذاری تا نصب کامل کلید و پریز، چراغ، آیفون، دتکتورها و تابلوهای برق است. بعد از آن نوبت تاسیسات مکانیکی است که شامل  شروع لوله‌کشی تا پایان نصب لوازم بهداشتی همانند توالت ایرانی، فرنگی و لوازم سرمایشی گرمایشی همانند کولراسپیلت، ادیاتور آبگرمکن می باشد. بعد از اتمام کار باید به دنبال کارهای پایان کار و اخذ برگه پایان کار باشید.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

1- نقشه‌برداری زمین

در مرحله اول ساخت ویلا در گرگان، نقشه برداری از زمینی که قرار است ویلا در آن احداث گردد از اهمیت زیادی به دلیل موقعیت اقلیمی و تشخیص گرگان و جنوب و طول و عرض زمین برخوردار است و نقشه ویلا به تناسب موقعیت اقلیم و تشخیص ابعاد و موقعیت زمین انجام می‌گیرد.

2- طراحی نقشه

مرحله بعد از نقشه برداری زمین، مرحله طراحی نقشه ویلا می‌باشد که با نظر و سلیقه کارفرما یا صاحب ویلا و با نظارت و مشاوره مهندس ناظر صورت میگیرد که از 100 درصد تقاضای نقشه ویلا در گرگان حدود 70 درصد خواهان ویلای 3 خواب و دوبلکس هستند که نقشه ویلاهای 3 خواب و دوبلکس که 1 خواب در پایین به اضافه یک سرویس بهداشتی و حمام در طبقه اول و در مکانی که دید محدود دارد و آشپزخانه و یک سالن بزرگ بدون ستون در وسط سالن ویلا و 2 خواب که ترجیحا خواب‌ها مستر و یک نشیمن دنج و کوچک در طبقه دوم ویلا به اضافه یک تراس بزرگ در گرگان با دید دریا و یک تراس نسبتا بزرگ در قسمت جنوبی ویلا با دید جنگل و فضای سبز کوه در گرگان طرفداران زیادی دارد.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

3- محاسبات نقشه طراحی شده

بعد از مرحله نقشه برداری از زمین، نوبت محاسبات نقشه که توسط مهندس طراحی و برآورد هزینه ویلا و محاسبات سازه ویلا و نوع اسکلت (بتنی، فلزی) تعداد و مقدار میله‌گردهای کاربردی در ویلا و محاسبات کلی تا اتمام کار ساخت ویلا صورت می‌گیرد.

4- رنگ‌ریزی و اجرای نقشه

در مرحله بعدی رنگ‌ریزی و اجرای نقشه در زمین مورد نظر کارفرما می‌باشد که توسط مهندس ناظر و عوامل و پرسنل صورت می‌گیرد و حدود طول و عرض نقشه ویلا در زمین اجرا و رنگ ریزی انجام می‌گیرد.

5- پی‌کنی ویلا

پی‌کنی ویلا که بعد از مرحله رنگ‌ریزی ویلا توسط کارگران و پرسنل و عوامل پیمانکار ویلا محل رنگ ریخته شده از قبل به ابعاد مشخص و عمق معین کنده می‌شود تا برای اجرای فنداسیون توسط اسکلت‌کار یا همان آرماتوربند ویلا آماده گردد.

 

ساخت ویلا درگرگان

 

6- اجرای فنداسیون یا کرسی‌چینی

اجرای فنداسیون ویلا که طبق نقشه محاسباتی توسط اسکلت‌کار یا همان آرماتوربند انجام می‌گیرد، مثلا طبق عرف عرض پی ویلا 90 سانتیمتر و ارتفاع 60 سانتیمتر که بسته به طبقات (عرض طبقات) دارد محاسبه و اجرا می‌شود.

7- اجرای ستون و سقف

بعد از اجرای فنداسیون ویلا مرحله اجرای اسکلت و ستون‌ها و سقف‌هاست که توسط اسکلت‌کار و نظارت مهندس جهت دقت در این کار که باعث کمی هزینه تعمیر سیاه در مرحله نازک‌کاری و دیوارچینی توسط بنا می شود.

8- دیوارچینی

بعد از مرحله فوق نوبت به دیوارچینی است که توسط بنا و کارگران ما بین اسکلت و ستون‌های ویلا، بلوک و آجر پر می‌شود که به مرحله سفت‌کاری ویلا شهرت دارد. سفت‌کاری ویلا شامل دیوارچینی و تقسیمات داخل ویلاست، که عبارتند از سالن، سرویس‌ها، اتاق‌ها، آشپزخانه ویلا، که توسط دیوارچینی و یا آجرچینی از هم جدا و تفکیک می‌شوند.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

9- سربندی ویلا

مرحله بعدی سربندی ویلا و یا ساختمان می‌باشد که توسط جوشکار و نظارت مهندس بسته به نوع شیب سقف ویلا و جهت شیب سقف ویلا داشته و اجرا می‌شود که جهت زیبایی نما ویلا از سقف‌های شیب‌دار با شیب تند مثل ویلا با سبک و نقشه کانادایی و یا شکستگی زیاد در سقف ویلا و سربندی که باعث زیبایی و نمای قشنگ ویلا از بیرون می‌شود.

10- نصب چهارچوب و فرم‌ها، لوله‌کشی و سیم‌کشی

بعد از اجرای سربندی و اتمام سربندی و جوشکاری سقف، مرحله سفت‌کاری ویلا به اتمام و آغاز مرحله نازک‌کاری ویلا شروع می‌شود که در ابتدا نصب فرم‌ها، پنجره‌ها، چهارچوب‌ها، تعمیرات سیاه دیوارها و سقف‌ها و بعد از این مرحله، انجام تاسیسات برق‌کشی ویلا طبق نقشه مهندس و انجام لوله‌کشی‌ها و عبور لوله‌های سرد و گرم و شوفاژ و سرویس‌ها و آشپزخانه و اتاق‌ها است.

11- عایق‌کاری کف و دیوارها

بعد از مرحله لوله‌کشی ویلا مرحله عایق‌کاری ویلا و یا ساختمان است که باید عایق‌کاری آشپزخانه و سرویس‌ها و کف ویلا توسط عایق‌کار ایزوگام شود. بعد از عایق‌کاری ویلا نوبت مرحله کاشی‌کاری دیوارهای سرویس و آشپزخانه که همزمان در همین مرحله، سقف ویلا بسته به سلیقه کارفرما و یا صاحب ویلا می‌توان سقف را از چوب روس، لمبه، کناف یا سقف کاذب سرویس‌ها (میله‌گرد، راویز) انجام داد.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

12- تعمیر سفید یا سفید‌کاری دیوارها

بعد از مراحل فوق مرحله سفیدکاری دیوارهای داخلی و بیرونی ویلا انجام می‌گیرد که دیوارها توسط بنا، با استفاده از مصالح پودرسنگ و سیمان‌سفید اقدام به سفید کردن دیوارهای از قبل تعمیر شده توسط بنا با سیمان سیاه می‌شود.

13- کف‌سازی سالن، خواب، تراس

بعد از این، مرحله کف‌سازی ویلا که شامل نصب سرامیک، سنگ، لمینت یا پارکت که نوع مصالح استفاده شده در کف ویلا بستگی به سلیقه کارفرما دارد.
نکته: عموما جهت کمی هزینه از سرامیک در کف ویلا و یا چنان‌چه مایل به هزینه بیشتری هستید می‌توانید برای زیبایی کف سالن ویلا و یا اتاق خواب در گرگان از لمینت و یا پارکت استفاده کنید.

14- نصبیجات ویلا

بعد از مراحل فوق نوبت به مرحله نصبیجات می‌رسد که بعد از اتمام کف ویلا می‌توان از نصب شومینه در داخل ویلا و نصب کلید و پریزها و چراغ‌ها و لوستر و نصب شیرآلات و توالت فرنگی، توالت ابرانی، روشویی، کمددیواری و کابینت آشپزخانه ویلا نام برد.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

15- نصب درب‌ها و پنجره‌ها

بعد از نصبیجات نوبت به نصب درب‌ها، پنجره‌ها، شیشه‌های پنجره‌های داخلی و بیرونی ویلا است و نصب پله بیرونی ویلا و یا ساختمان مرحله ما قبل آخر کار ساخت ویلا در گرگان می‌باشد.

16- نقاشی ویلا

در آخر کار ویلا را که تمام کرد؟ بله، نقاش ویلا. با هنر نقاشی و خلاقیت و با توجه به سلیقه کارفرما اقدام به نقاشی داخل و بیرون ویلا طبق هماهنگی و مدیریت مهندس انجام خواهد داد.

 

ساخت ویلا در گرگان

 

هزینه ساخت خانه ویلایی در گرگان برای شما چقدر برآورد می‌شود؟

زمانی که از یک خانه ویلایی صحبت می‌کنیم کیفیت‌های متفاوتی در ذهن ما شکل می‌گیرد و ممکن است هر کس با دیدگاهی متفاوت به این بنای ارزشمند نگاه کند. چطور می توان با توجه به نوسانات قیمت در بازار و همچنین نیاز های متفاوت هر فرد از ویلا یک بر آورد قیمت کلی قبل از ساخت داشته باشیم؟ زمانی که از بر آورد حدودی هزینه ساخت ویلا صحبت می کنیم در واقع از یک ویلا با امکانات رفاحی معمول و فضا های استاندارد با مصالح معمول بازار صحبت می‌کنیم. طبیعتا استفاده از مصالح گران قیمت باعث بالا رفتن هزینه ها نیز می‌شود. متوسط هزینه ساخت ویلا بسته به موقعیت مکانی، زیر بنای ویلا و پیچیدگی طراحی و اجرا بین ۸ میلیون تا ۱۴ میلیون تومان در هر متر مربع است. در واقع هزینه ساخت ویلا در گرگان با زیر بنای ۲۰۰ متر مربعی به طور متوسط ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.