اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد

طراحی داخلی
اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد

چیدمان منزل یکی از موضوعاتیست که برای دریافت حس مثبت و انرژی خوب از منزل، مهم است. بسیاری از ما با تکیه بر سلیقه ی شخصی خود چیدمان منزل را انجام می دهیم و ابداً به این موضوع فکر نمی کنیم که آیا اصولی هست یا خیر. اشتباهات در دکوراسیون منزل باعث آشفتگی بصری و القای حس منفی به ساکنین آن و همچنین مهمانان می گردد. ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم اشتباهات رایج دکوراسیون منزل که هر کسی ممکن است انجام دهد چیست تا با خواندن آن طراحی دکوراسیون داخلی اصولی را شروع کنید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد2

 

اشتباهات رایج دکوراسیون منزل

شرکت هیرکانا سازه دارنده تیم تخصصی و جوان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی همیشه در هر زمان همراه شماست. همانطور که گفته شد ما قصد داریم اشتباهات رایج دکوراسیون داخلی منزل را با هم بررسی کنیم. اما پیش از آن می خواهیم بدانیم طراحی داخلی چیست تا بهتر بتوان منظور نویسنده را درک کرد. با ما باشید.
طراحی داخلی چیست؟ طراحی داخلی ترکیبی از علم و هنر خلاقیت و زیباشناسیت که می توان با بهره گیری از آن، بیشترین و بهترین استفاده را از فضاهای داخلی منزل داشت. در مجموع طراحی داخلی برای اینست که شما بتوانید تعیین کننده ی مکان هر وسیله ای باشید نه اینکه وسیله تعیین کننده باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم اینست که دلیل به وجود آمدن علم طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی اینست که به طور اصولی شما بتوانید فضایی را به وجود بیاورید که در عین زیبایی و دلنشین بودن، کارآمد نیز باشد. طراحی داخلی فقط به منظور زیبایی بصری نیست، بلکه اصولی را به کار می برد تا راحت ترین و در دسترس ترین فضاها را برای شما خلق کند. اما بسیاری از افراد بدون داشتن علم طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی و حتی بدون بهره گرفتن از دانش طراحان، خود به تنهایی چیدمان منزل را انجام می دهند و در این حین اشتباهاتی را مرتکب می شوند. از جمله این اشتباهات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- خرید وسایل نامناسب

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که در فروشگاه یا مراکز خرید وسیله یا اکسسوری را می بینیم و بسیار توجه ما را به خود جلب می کند. تا اینجا هیچ مشکلی نیست. اما مشکل زمانی پیش می آید که بدون فکر و در نظر گرفتن و بررسی مکان لازم برای این وسیله، آن را خریداری می کنیم و در بیشتر موارد هنگامی که آن را به منزل می آوریم جایی برای قرار دادن آن نداریم. در نهایت به این فکر می کنیم که خرید اشتباهی را انجام دادیم و یک وسیله ی بلااستفاده را به وسایل خود اضافه نموده ایم. اما برای جلوگیری از این اشتباه چه باید کرد؟ آیا باید چشم خود را روی علایقمان ببندیم و از خرید وسایل مورد نظرمان پشیمان شویم؟
طراحی دکوراسیون داخلی همانطور که گفته شد برای اینست که شما بتوانید بهترین استفاده را از فضای داخلی و وسایل خود داشته باشید. نیاز نیست که چشم بر روی علایق خود ببندید و یا از خرید وسایلی که به چشم شما بسیار زیبا می آیند صرف نظر کنید. تنها کافیست کمی راجع به آن فکر کنید، صبر کنید، در منزل فضای لازم را برای آن ارزیابی کنید، با اعضای خانواده مشورت و در نهایت اگر توانستید با کسی که در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی تجربه ای دارد نیز صحبت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. در انتها اگر آن وسیله هنوز مناسب منزل شما بود می توانید با خیال راحت آن را خریداری کرده و به منزل خود اضافه نمایید.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد3

 

مشورت با طراحان دکوراسیون داخلی چه مزیتی دارد؟

طراحی دکوراسیون داخلی منزل نیاز به یک چشم تیزبین و نکته سنج دارد. یک طراح باید از تأثیر رنگ، نورپردازی، اندازه اتاق، مقیاس و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی خانه آگاهی کامل داشته باشد و بداند که وسایل مورد نظر شما در خانه چگونه به نظر می رسند. مشورت با طراح دکوراسیون داخلی باعث می شود که یک شخص متخصص و حرفه ای به طور دقیق به شما بگوید کدام گزینه منجر به بهتر شدن فضا و کدام گزینه منجر به بدتر شدن فضا می شود. آن گاه شما می توانید با خیال راحت به سراغ خرید وسایل و اکسسوری های لازم بروید.

 

2- نادیده گرفتن هزینه ها

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی انجام هزینه های هنگفت و غیرضروری که می توان با موارد دیگر آن ها را جایگزین کرد. همانطور که گفته شد خرید وسایل برای منزل باید با فکر و مشورت صورت گیرد. در غیر این صورت خریدی را انجام داده اید که نه تنها بی فایده است بلکه مبلغ زیادی از جیب شما خالی می شود و آن هم برای یک وسیله ی بلااستفاده که در نهایت مجبورید یا تحملش کنید و یا با قیمت پایین تر بفروشید و از شرش خلاص شوید. افرادی که کار طراحی دکوراسیون داخلی انجام می دهند بسیار با چنین اشخاصی برخورد داشته اند که در ابتدای پروژه، کارفرما با ذوق و علاقه و اشتیاق فراوان و بدون در نظر گرفتن میزان درآمد و بودجه ای که دارند به سراغ خریدهای غیرضروری می روند و گمان می کنند که در جهت بهبود فضای منزل خود گام بر می دارند. در نهایت متوجه می شوند که هزینه های بسیاری روی دست آن ها مانده و مجبور به توقف یا عقب نشینی از ادامه ی پروژه می گردند. اما برای جلوگیری از این اشتباه چه باید کرد؟ آیا باید به وسایلی که از قبل دارند قناعت کنند و از خرید وسایل جدید صرف نظر کنند؟ و یا در خرید وسایل خساست به خرج دهند؟
طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر اینکه هدفش حفظ زیبایی و کارآمد بودن فضاست، یکی از مهم ترین اهدافش، کاهش هزینه ها و مخارج اضافی کارفرما می باشد. هر پروژه ای قبل از آغاز باید هزینه های پیش رو را محاسبه کرده و میزان درآمد و بودجه ای که کارفرما می تواند تقبل کند را نیز ارزیابی نموده، در نهایت اگر دخل و خرج باهم جور در می آمدند، اقدام به شروع پروژه نمایند. در غیر این صورت هر کاری که بدون برنامه ریزی هزینه ها انجام شود، با شکست مواجه می گردد.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل چه کمکی به کاهش هزینه ها می کند؟

زمانی که شما برای دکوراسیون داخلی منزل خود سراغ یک طراح حرفه ای می روید، علایق و سلایق خود را برای وی بازگو می کنید. طراح باتوجه به این موارد و همچنین متراژ و پلان منزل شما، یک طراحی را انجام می دهد. در این طراحی کوچکترین جزئیات در نظر گرفته می شود و برای آن هزینه و بودجه تعیین می گردد. در نهایت شما با هزینه های تعیین شده متوجه می شوید که آیا می توانید تمام این طراحی را بدون کم و کاستی انجام دهید یا خیر. اگر نه، معمار حرفه ای مجدداً طرح دیگری را برای شما انجام داده تا در نهایت به بودجه ی مناسب شما برسد. برنامه ریزی صحیح و ارزیابی فضا و بودجه شما را در رسیدن به یک دکوراسیون ایده آل کمک می کند. نکاتی را که شما برای دکوراسیون منزل خود در نظر گرفتید اگر داخل طراحی انجام شده، درست به نظر نرسد باید حذف شود چرا که هزینه ی اضافی بر دوش شما خواهد گذاشت و شما در نهایت با احساس سرخوردگی و پشیمانی از خرید در ادامه ی پروژه مأیوس خواهید شد و آن را نیمه کاره رها خواهید کرد. طراحی دکوراسیون داخلی منزل می تواند هزینه های شما را در کل پروژه مدیریت نماید.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد4

 

3- خرید و چیدمان اشتباه مبل ها

طراحی دکوراسیون داخلی منزل یکی از اهدافش ایجاد محیطی گرم و صمیمی برای معاشرت و مکالمات دوستانه و نزدیکی بین افراد است. بسیاری از افراد برای مدیریت و استفاده ی بیشتر از فضای داخلی منزل، مبلمان خود را به دیوارها می چسبانند که این موضوع در طراحی داخلی کاری بسیار اشتباه است. چرا که با این کار فقط می توانید از فضای بین مبل ها و وسط سالن خود استفاده نمایید ولی در مقابل محیط خانه را کوچک تر نشان می دهید و همچنین از نظر بصری زیبایی نیز به همراه نخواهد داشت. برای جلوگیری از این کار باید مبل ها را با فاصله ی کمی از دیوار دور هم چیده و اجازه دهید آن گرما و صمیمیت بین افراد ایجاد شود تا محیط منزل شما را دلنشین نماید. یکی دیگر از موضوعاتی که در خصوص مبلمان منزل می توان به آن پرداخت خرید مبلمان با ابعاد اشتباه برای فضای منزل است. برای همه ی ما پیش آمده وارد منزلی شدید و مبلمان آن نسبت به متراژ فضا نامتناسب است. به این صورت که مبلمان بزرگ و حجیمی را برای یک فضای کوچک و یا برعکس در نظر گرفته اند. اما برای جلوگیری از این مشکل چه باید کرد؟ بسیاری از افراد به این گونه مبل ها علاقمند هستند. آیا نباید طبق سلیقه ی خود مبل منزلشان را انتخاب کنند؟
طراحی دکوراسیون داخلی منزل می تواند به شما کمک کند بهترین ابعاد مبلمان را برای منزل خود خریداری کنید. یک طراح با در نظر گرفتن ابعاد و متراژ فضای حال و پذیرایی شما، طراحی را انجام می دهد که تمامی این موارد و همچنین راحتی در رفت و آمد مهمان و میزبان نیز در نظر گرفته شود. همچنین باید مبلمانی را انتخاب کنید که با فضای منزل شما هارمونی رنگی داشته باشد. اگر کف منزل شما پارکت یا سنگ های تیره باشد انتخاب مبلمان نقش بسیار تعیین کننده ای در بزرگ یا کوچک نشان دادن منزل دارد.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد1

 

چرا طراحی دکوراسیون داخلی؟

به هنگام تغییر دکوراسیون یا شروع مبله کردن یک منزل، نکات و مسائل مختلفی را باید در نظر گرفت. یکی از این نکات نحوه ی چیدمان مبلمان و همچنین خرید مبلمان مناسب با فضای داخلی منزل است که این خود موضوعیست که بسیار گسترده است و در همه ی ابعاد باید بررسی شود. از نظر اندازه، رنگ، مدل، شکل چیدمان، محل قرارگیری و از همه مهم تر هزینه ها مسائلیست که باید در خصوص مبلمان منزل در نظر گرفته شود. وظیفه ی طراح دکوراسیون داخلی اینست که شما را در انتخاب و تعیین مبل مورد نظرتان کمک کند و بدون هیچ خطایی شما بتوانید مبلی که مناسب منزلتان و مطابق با سلیقه ی شخصیتان است را انتخاب و خریداری نمایید.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد5

 

4- نصب اشتباه تابلوها

چیدمان منزل تنها منتهی به وسایل روی زمین نمی شود بلکه شامل وسایلی که به دیوار و سقف نیز آویخته است می گردد. تابلو یکی از همین وسایلیست که با طرح و مدل های گوناگونی در همه ی منازل وجود دارد. اما نکته ی حائز اهمیت اینست که چه تابلویی و چگونه به دیوار نصب شود بهتر است؟ شما می توانید هر تابلویی را که دوست دارید و با سلیقه ی شما در یک راستا می باشد را به دیوار نصب کنید. این تابلو می تواند نقاشی های حرفه ای یا نقاشی های دوران کودکی شما باشد و یا می تواند تصاویر خانوادگیتان را شامل شود. بسیاری از افراد گمان می کنند که تابلو یا قاب عکس باید در ارتفاع بالای دیوار نصب شود و این اکسسوری جذاب را به گونه ای قرار می دهند که برای تماشای یک تابلو یا اثر هنری و یا تصویر خانوادگی دچار گردن درد می شوید، ضمن این که تابلوها در ارتفاعی که به راحتی قابل رویت نیستند زیبایی بصری خود را از دست می دهند. این خطاییست که اغلب مرتکب آن می گردند. اما برای جلوگیری از این اشتباه چه باید کرد؟ آیا کلاً نباید تابلو و قاب عکس روی دیوار نصب کرد یا باید آن ها را خیلی پایین تر به دیوار آویخت؟
طراحی دکوراسیون داخلی دانشیست که از علم زیباشناسی نیز برخوردار است. شما با بهره گیری از علم طراحان به راحتی می توانید تابلوهای مورد علاقه ی خود را روی دیوار منزلتان نصب کرده و از تماشای آن ها لذت ببرید. اما اصول نصب تابلو بر روی دیوار به این صورت است که تابلوها باید هم ردیف با چشم افراد باشد تا بتوانند به خوبی آن را ببینند. این موضوع با توجه به قد افراد مختلف، متفاوت خواهد بود و شما باید قد خود را میزانی برای نصب تابلوهای منزل خود قرار دهید تا برای دیدن آن ها نخواهید سرتان را بالا نگه دارید.

 

چرا باید برای نصب یک تابلو ساده با طراح دکوراسیون داخلی مشورت کرد؟

یک نکته را همواره در نظر داشته باشید، زیاده روی در هر چیزی اشتباه است، خواه مصرف مواد غذایی باشد و خواه نصب تابلو بر روی دیوار منزل، هر دو کاری اشتباه است. برای جلوگیری از این اشتباه نیز می توانید با مشورت گرفتن از یک طراح حرفه ای تعداد تابلوهایی را که در متراژ و فضای منزل شما قابلیت نصب دارند را ارزیابی کنید و سپس اقدام به کوبیدن میخ بر دیوار نمایید. هر فضایی بسته به متراژ آن و متراژ دیوارهای آن تعداد تابلوهایی که می توان در آن جا نصب کرد متفاوت است.
اگر گمان می کنید که ممکن است در نصب تابلوها دچار خطا شوید و به اشتباه سوراخ های متعددی را روی دیوار جهت آویختن تابلو، ایجاد کنید می توانید از یک راه حل ساده استفاده نمایید. بهترین راه برای اطمینان از عدم وجود خطا و اجتناب از ایجاد حفره های نامطلوب در اثر کوبیدن میخ روی دیوار، نشانه گذاری و ردیابی قاب ها روی قالب های کاغذی است. به سادگی برش های کاغذ را روی دیوار بچسبانید. سپس گزینه ها و موقعیت های گوناگون را بررسی کنید تا در نهایت نتیجه مطلوب را کسب کنید. شما حتی می توانید با مشورت از یک طراح حرفه ای و استفاده از طرح سه بعدی، همین حداقل خطا را به صفر برسانید و نتیجه ی نهایی را ابتدا در تصاویر سه بعدی ببینید و سپس اقدام به نصب تابلو نمایید.

 

اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد6

 

جمع بندی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل می تواند یک کار جذابی برای هر شخصی به نظر برسد اما اگر علم و تخصص لازم را در این زمینه نداشته باشید در هنگام تغییر دکوراسیون شما نیز دچار اشتباهات رایجی که در دکوراسیون خانه نباید انجام داد می شوید. هیرکانا سازه با چندین سال سابقه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل می تواند طرح ها و ایده های خلاقانه ای را به شما مشتریان و خوانندگان گرامی ارائه دهد. برای دیدن نمونه کارهای ما لطفاً اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید